Prosztatadaganat megelőzése

Egészséges életmóddal és helyes táplálkozással sokat tehetünk a prosztatarák ellen. Mit együnk, mit sportoljunk, hogyan vizsgáljuk magunkat, hogy időben felismerjük a prosztatadaganatot?

Az alábbiakban a prosztatadaganat megelőzéséről, a prosztatára jótékonyan ható tápanyagokról, sportágakról olvashat.

A prosztatarák kialakulásának oka nem ismert, sokféle tényező befolyásolja. Ide sorolhatjuk a genetikai állományt, a környezeti hatásokat, de az életmódot is. A cukorbetegség, a magas vérnyomás, az érelmeszesedés, a szív- és érrendszeri problémák megnövelik a megbetegedés esélyét, ha tehát aktív sportos életet élünk, és helyes táplálkozással karban tartjuk az egészségünket, tehetünk a (prosztata)rák ellen.

Általános védekezés a daganatok ellen

Más (daganatos) betegségek kialakulását is lassíthatja vagy megakadályozhatja, ha vörös húsban és zsírban szegény az étrendünk. A nyers zöldségek és gyümölcsök fogyasztása szintén hatékony lehet, megkötik a káros szabad gyököket, ahogy a tengeri halakban található omega 3 zsírsavak is nélkülözhetetlenek. Tartani kell az ideális testsúlyt, napi harminc perc mozgás, séta mindenkinek javallott. A folyamatos stressz rendkívül kártékony, feszültségoldó technikákkal érdemes harcolni ellene.

A prosztatadaganat megelőzése természetes technikákkal

Hogy a prosztata ne legyen irritációnak kitéve, sportok közül a sétát, az úszást, a jógát kell választani, a futás és a kerékpározás ilyen problémák esetén nem jó választás. A rendszeres szexuális élet, heti három alkalommal szintén jótékony hatást gyakorol a prosztatára. A koffein, az alkohol és a dohányzás természetesen kerülendő, a bőséges folyadékbevitel (víz) azonban a gyakori vizeléssel kiűzi a méreganyagokat.

Vitaminok közül elsősorban a C-, A- és E-vitamin szükséges, a karotin (sárgarépa, sárgadinnye, spenót, kelkáposzta), a réz (szójabab, spenót, sóska, szárnyasok), a mangán (teljes kiőrlésű gabona, dió, mogyoró, áfonya), a szelén (tejtermékek, tengeri halak, rákok, stb.) és a cink (bab, tojás, pulykahús, mazsola). Ezt ételekkel is bevihetjük szervezetünkbe, de táplálékkiegészítőkkel pótolhatjuk is. A szakemberek az esszenciális zsírsavak jótékony hatására hívják fel a figyelmet, eszerint érdemes halat, lenmagot, szójababot, tökmagot, repceolajat és csonthéjasokat fogyasztani.

Az ellenőrzés kulcsfontosságú a prosztatadaganat megelőzésében

40 éves kor fölött minden férfinak évente prosztatavizsgálatra kellene mennie, hiszen az időben felfedezett daganatos betegség prognózisa a legjobb. Mivel a prosztatarák egyes esetekben teljesen tünet- és panaszmentes, érdemes bizonyos kor felett odafigyelni. A prosztata sejtjeiből származó PSA megemelkedett szintje utalhat megbetegedésre (nem csupán daganatosra), először tehát a kellemetlen urológiai vizsgálattól sem kell tartani. Ilyen teszt önállóan, otthon is elvégezhető a patikákban kapható készletekkel. Amennyiben a labor- vagy az önvizsgálat a normálistól eltérő értéket mutat, mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni.