Milyen fizioterápiás lehetőségek vannak?

A fizioterápia szó egy görög szóösszetételből származik. A fizio („füzosz”) szó jelentése: természet, ebből kiindulva a fizioterápia a természet energiáit használja fel a gyógykezeléshez. A fizikoterápia a fizioterápián belüli kategória, melynek során fizikai energiák kerülnek felhasználásra.

A fizioterápiás kezelések során alkalmazható elektroterápia, mely elektromos áram gyógyászati célú felhasználását jelenti. Ide tartoznak például a fájdalomcsillapításra szolgáló ingeráramok, úgymint a TENS és a diadinamikus áram. Egyes speciális ingeráram fajtákkal izomösszehúzódást is elő lehet idézni, melynek fontos szerepe van a bénulások kezelésében. Az interferencia a mélyebb szövetekben fejti ki jótékony, fájdalomcsillapító hatását.

A galvánkezelések közül kiemelhető egyrészt a stabil galván, melynek úgynevezett leszálló ás felszálló formája ellentétes hatást vált ki. A leszálló áram fájdalomcsillapító hatású, a felszálló áram pedig fokozott idegingerelhetőséget okoz. Iontoforézis során pedig a bőr felszínéről lehet az elektromos áram segítségével különböző gyógyszereket bejuttatni a mélyebben fekvő szövetekbe.

Az ultrahangkezelés fő célja a fájdalomcsillapítás és az izomlazítás. A kezelés víz alatt is végezhető, mely így jótékony hatású lehet a kopásos kézízületekre.
A lézerkezelés a fototerápiák közé tartozik. Lényege, hogy adott helyre nagyobb energiájú fényt fókuszálunk, mely így fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatást fejt ki.

A hidroterápia során a víz fizikai energiáit használjuk fel gyógyításra. Ide tartozik a víz alatti sugármasszázs, mely használható fokozott izomösszehúzódással járó betegségek gyógyítására, mégpedig úgy, hogy csökkenti az izom feszülését. A súlyfürdőt a gerinc betegségeinek kezelése során használjuk, hatására a kisebb porckorong előboltosulások visszahúzódhatnak.

Iszapkezelés során egyrészt az iszapban lévő, bőrön keresztül felszívódó ásványi anyagok jótékony hatását aknázzuk ki, másrészt a nagy hőtároló kapacitás miatt hatékonyan alkalmazható az eljárás krónikus kopásos ízületi betegségek esetén, illetve fokozott izomfeszülés által kiváltott problémáknál is.

Mágnesterápia alkalmazható egy bizonyos ízületre (mágneskarika), vagy a teljes testre is (mágneságy). Segíti törések után vagy protézisműtétet követően a csontképződést, illetve a kopásos ízületi betegségek esetén is jótékony hatású lehet.

A terápiát mindig egyénre szabottan kell meghatározni, és azzal is számolni kell, hogy a diagnózis pontosítása után egyéb kezelésekre is szükség lehet.