Inzulinrezisztenciánál kerülendő ételek

Inzulinrezisztencia esetén diétával visszaállítható a szervezet szénhidrát anyagcseréjének egyensúlya. Vannak azonban kerülendő ételek.

A hasnyálmirigy által termelt inzulin az anyagcsere-szabályozásban játszik szerepet, a sejtek glükózfelvételét segíti. Inzulinrezisztencia esetén csökken a sejtek inzulinérzékenysége, kevesebb cukrot képesek felvenni. Életmódváltás hiányában kettes típusú diabétesz kialakulásához vezet.

Az étrend helyes változtatásával normalizálható az inzulinháztartás. A diéta lényege a szénhidrátbevitel szabályozása. Nem mindegy azonban, milyen típusú szénhidrátot fogyaszt a beteg. A kulcs a felszívódás sebessége: az inzulinrezisztenciás betegeknek kerülniük kell a gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmazó élelmiszereket. A legfontosabb a glikémiás index (GI), ami egy 1 és 100 közötti numerikus érték és azt mutatja, hogy egy adott élelmiszer milyen gyorsan és mennyire tartósan emeli meg a vércukorszintet. Minél magasabb az az érték, annál inkább kerülendő inzulinrezisztencia esetén.

Magas GI-indexű élelmiszerek

A magas GI-indexű csoportba tartozik minden cukros és szénhidráttartalmú feldolgozott élelmiszer, így a cukor, méz, növényi szirupok, és az ezekkel készült ételek, italok (gyakorlatilag minden sütemény, édesség, cukros üdítő, szörp), a fehér lisztből készült pékáruk és tészták, kukoricás- és burgonyás kenyér, darák, zsíros, vajas tésztából készült péksütemények (a croissanttól a kakaós csigán és a pogácsán át a lekváros buktáig), kukoricapehely, rizspehely, puffasztott rizs (általában minden pelyhesítéssel szétroncsolt sejtfalú, nagy szénhidráttartalmú növényi termék), burgonyapüré (különösen porból), aszalt gyümölcsök, cukrozott gyümölcslevek, befőttek, valamint az alkoholos italok. Magas a szénhidráttartalma a legtöbb gyümölcsnek, de “tiltólistán” csak a szőlő, a banán és a görögdinnye van.

Kerülendő szénhidrátmentes ételek

Bár az inzulinrezisztencia a szénhidrát-anyagcsere zavara, vannak szénhidrátmentes, ennek ellenére kerülendő ételek. Ennek oka az, hogy az inzulinrezisztencia általában túlsúllyal, elhízással jár együtt, így az első feladat a normális testsúly elérése. Ezek az ételek kalóriatartalma pedig magas, így a fogyást nehezítik, emiatt kerülendők. Ezek közé tartoznak a zsiradékok, mint a szalonna, vaj, majonéz, illetve mindenféle állati eredetű zsírok; az olajos magvak nagy mennyiségű, gyakori fogyasztása, a pecsenye kacsa és liba, angolna, bő olajban sült húsételek, szalonna, kolbász, szalámifélék (30 százaléknál magasabb zsírtartalmú felvágottak), velő, magas zsírtartalmú sertés-, marhahús (pl. csülök, dagadó), tepertő, belsőségek. A tejtermékek közül a tejszín, a sürített tej, a zsíros túró, a 30 százaléknál magasabb zsírtartalmú sajtok, a tejszínes gyümölcsjoghurtok.